5 lekcií, za ktoré vďačím materstvu (aplikovateľné pre všetkých)

Nikdy nám nikto nesľúbil, že život bude jednoduchý. Iba, že sa ho oplatí žiť. A mne sa nesmierne páči, keď dokážem z každej skúsenosti vyťažiť maximum a niečo nové sa naučiť. Nech vás aj nasledovné riadky inšpirujú.

1. Deň má viac ako 24 hodín.

Deň má určite viac ako 24 hodín, keď pri dvoch malých deťoch, manželovi a starostlivosti o dom, psa a záhradku dokážem napísať dva e-booky,  blogovať a koučovať. Alebo sa mi to len zdá? Ako je možné, že pri dvoch deťoch stíham viac, než keď som bola na materskej s jedným? Aha, som to predsa ja, kto rozhoduje, ako si zadelím čas a kam smerujem moju pozornosť. Či počas spánku detí budem bezcieľne surfovať po internete alebo venujem energiu tvoreniu pasívneho príjmu.

Hlavou mi preletela aj kacírska myšlienka, že keby som bola takáto „osvietená“  už počas prvej materskej dovolenky, mohla som mať viaceré projekty hotové. Teraz si však plne uvedomujem, že život netvoria náhody. V živote nám prídu do cesty udalosti a ľudia preto, aby nás niečo naučili a posunuli nás vpred. Len ľudia žijúci vedome v prítomnosti to dokážu rozpoznať. 

Dnes viem, že malo zmysel vrátiť sa do práce po prvej materskej. Dnes viem, že rozhodnutie vyskúšať koučing v roli klienta ma malo posunúť tam, kde som dnes – som certifikovaný kouč a za svoje povolanie som nesmierne vďačná. Moju lásku k angličtine predávam ďalej mojím deťom v podobe dvojjazyčnej výchovy a e-book Tajomstvo dvojjazyčnosti pomáha ďalším viacjazyčným rodinám.

2. Ja som v mojom živote na prvom mieste.

Uf, tak toto bude pre mnohé matky asi ťažko stráviteľný postreh. Ja sa s ním však plne stotožňujem. Keď niekedy čítam, ako maminy nedokážu celé dopoludnie vymeniť pyžamo za iné oblečenie, neraňajkujú či nestíhajú obed, som v údive. OK, poznám jednu mamičku, ktorá má dve dvojčatá, t.z. štyri deti pod 2 roky, tam si to viem predstaviť… A aby ste si nemysleli, nemám deti, ktoré sa samé zahrajú vo veku 1 roku a čo bolo ľahké pri jednom, to druhé vyrovnáva a často aj prekonáva… Aby sa mamička náhodou nenudila…

Zistila som, že iba keď mám uspokojené svoje potreby a som plná energie a elánu, iba vtedy som skutočným prínosom aj pre moju rodinu. A tak dbám o svoj vzhľad, zadeľujem si „voľný“ čas starostlivo, venujem sa aktivitám, ktoré ma pozitívne nabíjajú. A napodiv, ani toľko spánku nepotrebujem, ako som si myslela.

Okrem toho si vyberám starostlivo aj ľudí, s ktorými trávim čas mimo domova. Matky vedia, že „vychádzka“ bez detí sa zlatom vyvažuje. Pôjdem na kávu s kamarátkou, ktorá sa bude celý čas sťažovať alebo sa stretnem s ľuďmi, ktorí zmýšľajú podobne ako ja a pracujú na osobnostnom rozvoji?

Život je vo svojej podstate jednoduchý a priamočiary. Ak rozoznáme, že my sme tvorcami svojich životov a nie sme vydaní napospas osudu. Ešte stále sa učím žiť vedome v prítomnom okamihu. Iba takto dokážem byť tou najlepšou verziou samej seba. A porovnávam sa zásadne iba s človekom, ktorého ráno vidím v zrkadle.

3. Multitasking sa (ne)vypláca.

Vraví sa, že ženy (na rozdiel od mužov) dokážu hravo robiť viac vecí naraz. Nemôžem hovoriť za všetky ženy a nedovolím si generalizovať túto vec pre mužov, no ja to dokážem. V detskej izbe si spomeniem, že potrebujem vymeniť uteráky v kúpeľni a tak kráčam celým domom do spálne, kde sú čisté uteráky. Po ceste zbieram hračky a hádžem ich na jedno miesto, keď zazriem tanier, vezmem ho s tým, že ho po ceste položím v kuchyni na stôl. V spálni si vezmem čisté uteráky a pozbieram oblečenie, kto
ré by bolo potrebné vyprať a na ceste späť ho hádžem do pračky. Kde je problém? Veď to zvládne kde kto! LENŽE. Už som to prestala robiť.

Pár krát sa mi v takomto „švungu“ podaril husársky kúsok. Mala som voľnú chvíľku (o deti bolo postarané) a ja som chcela urobiť iba dve veci naraz – maličkosť, však? Veď mám v tejto oblasti mnohoročné skúsenosti.

Tie dve veci boli zdanlivo nezlučiteľné: navštíviť toaletu a updateovať si pluginy na mojej web stránke. Ani neviem, ako sa dostali do rovnakej časosféry, no ulakomila som sa a vrhla sa na obe naraz.

Výsledok tohto rozhodnutia ma mrzel ešte veľmi dlho. Ako asi tušíte, prvú vec som bez problémov absolvovala, no čo sa stalo s mojím webom, to nebolo publikovateľné. Rozhodila som si vďaka tým zopár neuváženým kliknutiam celý dizajn. A hlavne – nezálohovala som pôvodnú verziu. Neochvejný  optimista v mojej hlave si len povzdychol, že „však si aj tak mala v pláne meniť vzhľad webu, tak teraz už naozaj musíš.“

Takýchto príkladov mám za sebou viac, niektoré sú menej tragické a viac úsmevné, no v princípe ma naučili jedno:
všetko, čo robíš, rob poriadne a vedome! Neoplatí sa ulakomiť na päť minút „voľna“, pretože len odflákneš to, čo chceš urobiť. Najúčinnejšie sa učíme na vlastných chybách… Tí múdrejší sa učia z cudzích. 🙂

4. Užívať si prítomnosť. Vedome.

Pravdepodobne ste si, podobne ako ja, všimli, že dnes vo svete frčia slová ako  „vedomý život“ alebo obyčajné slovo „prítomnosť“. Tieto zdanlivo triviálne slová sú, podľa viacerých duchovných učiteľov súčasnosti, alfou a omegou k šťastnému životu.

Hoci som ešte dané témy neštudovala dopodrobna, viem, kto sú najlepší učitelia tohto spôsobu života. Sú to deti. Deti žijú iba a jedine v prítomnosti, naplno a tak vedome, ako len dokážu = na 100 percent.

Prečo by sme si z nich mali brať príklad? Pretože sú to bezpodmienečne šťastné bytosti, žijúce s ľahkosťou a čas im neuniká pomedzi prsty tak, ako veľakrát nám, dospelým. Život je tu a teraz. Stáva sa však až príliš často, že premrháme vzácne sekundy našich životov obavami z budúcnosti alebo premietaním si minulosti.

A tak sa denne učím od svojich detí. Keď sa hráme, tak sa hráme naplno, v danej chvíli. Nepremietam si v hlave, čo navarím zajtra alebo či sa práčke podarilo vyprať škvrny z nohavíc. (Aspoň nie väčšinu času, je to celé o tréningu… 🙂 )

5. Aj počas materskej dovolenky sa dá profesionálne rásť.

Ak vezmeme do úvahy, že väčšina dní na materskej dovolenke môže vyzerať takmer identicky, obava z toho, že budeme stagnovať po profesionálnej stránke, je legitímna. Na druhú stranu platí, aké si to urobíme, také to budeme mať.

Som presvedčená, že aj materská alebo rodičovská dovolenka môže obsahovať zdokonaľovanie sa v time alebo task managemente, môžete pracovať na zvýšení kvality komunikácie v cudzom jazyku, založiť si firmu alebo projekt. Dnes sú možnosti rôznorodé a je to iba na človeku samom, k čomu sa prikloní. Nevravím, že je niečo zlé na tom, ak sa mamička túži celý čas na tejto najdlhšej dovolenke v živote plne venovať iba deťom. Good for her! Obdivujem.

Poznám veľmi veľa mamičiek, ktoré nezaháľajú a pracujú na sebe v oblastiach, kde sa túžia rozvíjať. Pri všetkých radostiach i strastiach materstva však odporúčam nezabudnúť na seba a na partnera. Deti sme dostali darom, možno to vnímať, že za odmenu. Náš život tým neskončil. Práve naopak. Hľadajme dôvody a spôsoby, ako žiť vedome a dovoľme našim malým učiteľom naučiť nás všetko to, čo sme za tie roky zabudli.

Od |2018-06-27T20:07:08+00:006.3.2017|motivácia, osobnostný rozvoj, výchova|Komentáre vypnuté na 5 lekcií, za ktoré vďačím materstvu (aplikovateľné pre všetkých)

Informácie o autorovi:

Žijem život, s ktorým som spokojná. Som mama, manželka, kouč, lektor a nadšená propagátorka dvojjazyčnej výchovy. Moje životné krédo „Nič nie je nemožné, keď sa pre to rozhodnem“ mi umožňuje plniť si sny a s radosťou sprevádzať na ceste k úspechom aj mojich klientov. Som autorkou e-booku Tajomstvo dvojjazyčnosti, e-booku a nahrávky Vaša skratka k úspechu. Inšpirujem ľudí žiť život, po akom túžia. Som presvedčená, že kľúč k svojim úspechom majú ľudia v sebe. Ako kouč a lektor im pomáham ním otočiť a naštartovať tie správne zmeny. Ako vám viem pomôcť? >> Napísať mi môžete na mm@martinamagic.sk alebo sa ku mne pripojte na Facebooku.