4 tipy ako skrotiť čas strávený na Facebooku

Zdá sa vám slovo „závislosť“ v tejto súvislosti prehnané? A čo tak „detox“? Pred Vianocami som sa rozhodla, že sa pustím do očistenia od jednej z mojich závislostí. Prišlo mi to ako ideálny čas dať zbohom Facebooku na pár dní, aby som mohla byť naplno prítomná pre svoju rodinu.

„Ahojte, volám sa Martina a (bola) som závislá na FB.“

Aký máte vzťah s FB vy? Čo urobíte ako prvé ráno po zobudení: dáte pusu svojim blízkym alebo sa zavriete s mobilom do malej miestnosti, kde sú všetci (okrem matiek) sami? 11863262_505188412991297_5410492703057510659_n

Pred pár mesiacmi som na tom bola z môjho pohľadu veľmi zle. Po absolvovaní online kurzu som sa stala členom uzavretej skupinky, kde si začínajúci podnikatelia radia, zdieľajú svoje zážitky a pomáhajú. Každú voľnú chvíľku (pri dvoch malých deťoch sú len malé voľné chvíľky) som si kontrolovala, čo sa deje vo virtuálnom svete mojich známych. A ospravedlňovala som si to, že musím ostať online, aby som niečo nezameškala. Cítila som, že ma to ovláda, no presviedčala som sa (ako dokonalý závislák), že je to moja forma oddychu, kratučký odstrih od reality rodičovskej „dovolenky“.

Aby sme si rozumeli – časy aktívneho prispievania fotkami či statusmi už mám za sebou. Z tejto fázy som sa dostala vlastnými silami a uvedomením si, že svoje šťastie nepotrebujem dokazovať fotkami mojich krásnych a zdravých detí, či zamilovanými odkazmi manželovi tak, aby to všetci mohli čítať. (ostatne to druhé som ani nikdy nerobila, no aj takto fungujú poniektoré páry…)

Láska všetkým na očiach

V súvislosti so zverejňovaním súkromných fotiek a informácií mi vždy napadá: aký majú daní ľudia motív? Čo si tým potrebujú kompenzovať? Je to ich „dokonalé šťastie na ploche FB“ skutočné alebo len skvele ovládajú techniky NLP a snažia si ho aktívne vizualizovať? 🙂

Určite poznáte reklamu, kde si na konci dieťa povzdychne, že by si prialo byť mobilom, aby sa naň rodičia dívali celý deň. Kto z nás chce takto dopadnúť? Ja celkom určite nie a preto budem s detoxom pokračovať.

Biznis bez Facebook fanpage?

Ak podnikáte, tak asi viete, že mať fanpage na Facebooku môže byť pre váš biznis kľúčové. Minimálne pre komunikáciu so zákazníkmi a pre propagáciu vašich produktov či služieb. Platí to pre väčšinu biznisov. Tiež to tak mám a preto si nemôžem dovoliť odstrihnúť sa od tejto komunity nadobro. Rozhodne to však plánujem do budúcna oklieštiť tak, aby som si nemusela hovoriť:

Facebook je dobrý sluha, ale zlý pán.

Ak  potrebujete minimalizovať čas strávený na tejto sociálnej sieti, tu sú moje tipy:

Vytriediť ľudí, s ktorými nekomunikujem alebo ich nepoznám osobne.

Priznajte si sami pre seba – tiež občas odsúhlasíte žiadosti o spojenie od cudzích ľudí? Dôvodom pre takéto rozhodnutie môžu byť spoloční priatelia. Ja sa však pýtam: Čo mi môže priniesť virtuálne spojenie s niekým, s kým som sa nikdy nestretla a nič nás nespája?

Prestať sledovať ľudí, ktorých príspevky ma neobohacujú.

Zistila som, že míňam svoj drahocenný čas preskakovaním neskutočného množstva príspevkov a tak som to začala triediť. Facebook ponúka možnosť „stay friends but unfollow“, čiže ostanete s danou osobou „priateľmi“ a viete si kliknutím na jej/jeho profil príspevky zobraziť.

Využívam možnosť uložiť si zaujímavý príspevok…

… a vrátiť sa k nemu, keď budem mať viac času. (Myslíte, že sa to deje? Asi tak 70% uložených príspevkov znovu neotvorím.) Výhodu ukladania vidím jedine v tom, že ak niečo potrebujem dohľadať, nájdem to takto rýchlejšie.

Otvoriť si aplikáciu FB jedine z troch dôvodov:

modrateckapotrebujem si niečo konkrétne vyhľadať,

modratecka

idem pracovať na fanpage k môjmu biznisu,

modrateckanudím sa, mám priestor dozvedieť sa, čo robia moji známi. (Kedy ste sa naposledy nudili vy? Ja už asi tak posledných 15 rokov neviem, čo to v praxi znamená…)

srdce2+ 1 zázračné pravidlo navyše:

Kedykoľvek sa chystáte pracovať na počítači a potrebujete či už tvoriť alebo len nahádzať údaje do tabuľky – vypnite si Facebook. Alebo ešte lepšie: vypnite pripojenie k internetu. Garantujem vám, že svoju prácu dokončíte oveľa skôr a výsledok bude precíznejší.

Na záver niečo na zamyslenie a ak mi odpustíte, tak trochu anglického jazyka, pretože uznajte, preložiť toto do slovenčiny by pokazilo celú správu:

cell-phones

Arrow vector designed by Freepik
Od |2016-12-27T13:33:08+00:0027.12.2016|motivácia, výchova|Komentáre vypnuté na 4 tipy ako skrotiť čas strávený na Facebooku

Informácie o autorovi:

Žijem život, s ktorým som spokojná. Som mama, manželka, kouč, lektor a nadšená propagátorka dvojjazyčnej výchovy. Moje životné krédo „Nič nie je nemožné, keď sa pre to rozhodnem“ mi umožňuje plniť si sny a s radosťou sprevádzať na ceste k úspechom aj mojich klientov. Som autorkou e-booku Tajomstvo dvojjazyčnosti, e-booku a nahrávky Vaša skratka k úspechu. Inšpirujem ľudí žiť život, po akom túžia. Som presvedčená, že kľúč k svojim úspechom majú ľudia v sebe. Ako kouč a lektor im pomáham ním otočiť a naštartovať tie správne zmeny. Ako vám viem pomôcť? >> Napísať mi môžete na mm@martinamagic.sk alebo sa ku mne pripojte na Facebooku.