Ako zmeniť u študenta „musím“ na „chcem“?

Keby ste sa spýtali svojich detí, čo im najviac vadí na výchove, som ochotná sa s vami staviť, že odpoveď bude znieť niečo ako: Stále po mne niečo chcú, veľa vecí MUSÍM robiť. Ak vychovávate koučovacím prístupom namiesto direktívneho, tak pravdepodobne tento aspekt nepoznáte, pretože vaše deti majú vypestovaný pocit zodpovednosti a sú naučené sa sami rozhodovať. A potom aj niesť za rozhodnutie zodpovednosť.

Proces rozhodovania prichádza denne, no najviac nás zvyknú potrápiť „veľké“ rozhodnutia typu kam ďalej po škole. Ak doma riešite podobnú otázku, ste tu správne. Čítajte ďalej a uvidíte, prečo je koučing pre študentov (viac o tom, čo to koučing je nájdete tu KLIK) to správne pre vaše dieťa, ak rieši, KAM ĎALEJ, napr. na akú školu ďalej po základnej, strednej, ale aj čo so životom po skončení vysokej školy.

Pomôžte deťom stať sa tvorcami svojich životov.

Vaše deti, či už majú 10 alebo 20 rokov, už teraz majú plnú výbavu na to, aby sa dokázali rozhodovať. Ak ste im túto možnosť dávali vo výchove odmalička. Ak ste rozhodovali vo väčšine prípadov za nich, teraz nastal čas, aby ste im pomohli zistiť, KAM sa chcú pohnúť ĎALEJ. Ak riešite prijímacie skúšky na rôzne školy, zíde sa vám nestranný pozorovateľ, ktorý sa s vaším synom alebo dcérou porozpráva a vypočuje. No hlavne: pomôže objaviť vnútornú motiváciu a potenciál.

Tu sú dôvody, prečo je skvelý nápad otestovať koučing pre študentov (a to nie sú moje slová, sú to slová koučovaných študentov): 

dostanú priestor pre uvažovanie o svojich schopnostiach, zručnostiach a spôsoboch ich využitia,

získajú spôsob, ako naštartovať premýšľanie,

budú mať možnosť zažiť aj niečo iné ako to, že im niekto radí,

pocítia slobodu myslenia – čo si študent stanoví, to splní, lebo to on sám chce, nie preto, že musí,

dostanú možnosť zastaviť sa a popremýšľať o budúcnosti.

Prečo sa to nazýva aj kariérny koučing pre študentov?

Je to z dôvodu témy, ktorá sa na takýchto sedeniach rieši, čítajte ďalej:

Kariérny koučing je procesom, ktorý študenta alebo žiaka stimuluje k tomu, aby o sebe premýšľal spôsobom, ktorý mu/jej umožní vybrať si kariérny smer vhodný presne pre neho/ňu. (v tomto ponímaní aj ďalšie štúdium vnímam ako „kariéru“)

Cieľom kariérneho koučingu je pomôcť žiakom a študentom, aby robili informované rozhodnutia o svojom profesnom rozvoji a v smere svojej profesnej dráhy.

Jadrom kariérneho koučingu je pomôcť ľuďom zhodnotiť situáciu vo svojom študijnom živote s väčšou mierou odstupu, objektivity, zvedavosti, odhodlania a empatie.

Čo si žiak alebo študent odnesie z koučingu?

Vytvorený plán pre dosiahnutie svojich kariérnych cieľov.

Zvýšenú sebadôveru vo vlastné schopnosti.

Podporuporozumeniepovzbudenie inšpiráciu, ktorú potrebujete počas študentského života.

Nástroje, ktoré možno použiť na splnenie svojich študijných cieľov.

Pocit uvoľnenia. Hľadanie svojej profesionálnej cesty, alebo práce, môže spôsobiť slušnú úroveň úzkosti, strachu a zraniteľnosti u ľudí. Počas kariérneho koučingu sa naučíte tieto emócie rozbaľovať tak, aby ste mohli lepšie pochopiť, ako vás tieto faktory môžu vo vašej kariére zdržiavať, ba priam ju brzdiť.

Kto je Martina Magic, že vám chce radiť, čo je najlepšie pre vaše deti?

Tak v prvom rade vám nechcem a nebudem radiť. To profesionálny kouč nerobí. Koučovacím tréningom a neustálym osobnostným rozvojom som nadobudla schopnosti aktívne počúvať a klásť tie správne otázky, aby KLIENTI SAMI prišli na odpovede na témy, ktoré sami nevedia vyriešiť.

Okrem toho, že som certifikovaný kouč s backgroundom učiteľa a nadšená propagátorka bilingválnej výchovy, som aj mama dvoch úžasných detí a manželka. Viac o mne nájdete po kliknutí tu: Profil Martina Magic.

Zaujalo vás to? Verím, že áno. Cena za jedno koučovacie sedenie je 30 Eur a stretnutie trvá cca 60 minút. Koučujem u vás doma alebo vo svojich priestoroch. Neváhajte a objednajte koučing pre vášho žiaka či študenta ešte dnes:

Arrow vector designed by Freepik