Najlepšie a najhodnotnejšie veci v živote sú zadarmo

Seriál: „Sebakoučovanie – pomôž si sám“, 3. časť

Žijeme v dobe skratiek. Eko, bio, vegan, wifi, atď. Každá skratka má svoj význam, ktorý sa za ňou skrýva. Jedno však majú spoločné. Majú nám skvalitniť, spríjemniť alebo uľahčiť život.

Mnohí ľudia tam vonku nadobudli pocit, že keď nežijú v súlade s týmito (a ďalšími) skratkami, tak nežijú „správne“. Niektorí nadobudli pocit (ba čo pocit, niekedy to je až ich presvedčenie), že ak nebudú žiť podľa pravidiel, ktoré hlása Facebook, Instagram či rôzni bádatelia a lovci šarlatánov, tak nebudú žiť kvalitne.

V dnešnej dobe vidím okolo seba veľmi veľa zábudlivcov. Zabudli, že v minulosti existovali aj dlhšie slová, ktoré keď ľudia zakomponovali do svojho života, tak boli šťastní a zdraví. A o to nám predsa všetkým ide, však?

Sedliacky rozum.

To, že sme (niektorí viac, iní menej) zabudli používať pri hodnotení informácií a javov v našich životoch sedliacky rozum, to sa ešte dá zvrátiť. Smieme vedome rozhodnovať, čo do svojho života a hláv vpustíme. Akú váhu pridáme okolnostiam, ktoré nás postretnú a informáciám, ktoré sa dozvieme. Vďaka koučovaniu mám neustále na pamäti, že je zodpovednosťou každého z nás, ako naložíme s darom, ktorý máme – s naším životom.

Rovnováha.

Poznáte výrok „všetkého veľa škodí“? Ja som presvedčená, že je to nesmrteľný a nadčasový výrok, ktorý je síce generalizovaním, no neškodným. Ak nebudeme nič preháňať a zachádzať do extrémov (či už stravovacích alebo iných), je veľmi pravdepodobné, že sa nám bude žiť skvele. Alebo ako vravievali naše babičky: „z každého rožku trošku“, pamätáte? 🙂

Spánok.

Je spánok zadarmo? Ja tvrdím, že áno. A pritom životne dôležitý. Napriek tomu vidím vo svojom okolí nespočetné množstvo ľudí, ktorí sa snažia žiť extrémne zdravo, no spánok a odpočinok do svojho života nechcú pustiť.

Je to preto, že nemá žiadnu skratku a nie je dnes „in“?

Vieme, že deti by mali veľa spať, no napriek tomu sa nájdu rodičia, ktorí ignorujú spánkové režimy svojich detí. Dokonca si ich prispôsobia na svoj obraz a potom sa o pár rokov čudujú, že im deti nedokážu zaspať pred 22. hodinou večer. A nájdu sa aj dospelí, ktorí spánok nepovažujú za súčasť zdravého životného štýlu a radšej fanaticky kupujú všetko s nálepkou BIO.

Pohoda.

Sú ľudia, ktorí si pohodu doprajú raz za rok, zakúpením lístku na populárny festival. Nie je to málo? Prečo je nevyhnutné žiť bez stresu a dá sa to vôbec? Určite dá! Netvrdím, že máme prežiť celý život na ružovom obláčiku. Kto to však dokáže, prečo nie? Podľa môjho názoru je potrebné ukončiť vzťah so stresom raz a navždy. Rozíďte sa s ním a nedovoľte mu manipulovať vás. Nie je to zdraviu prospešný vzťah a nikdy z neho nič dobré nevzniklo.

Opäť mám pre vás zopár koučovacích otázok, ktoré dokážu nakopnúť vaše myslenie želaným smerom. Odporúčam vypnúť mobil, vziať si pero a papier a zamyslieť sa:

Ktoré veci, čo sú v živote k dispozícii zadarmo, chcete dostať do svojho života vo väčšej miere?

Čo vám to prinesie, ak ich zahrniete do svojho života? Aký osoh z toho budete mať?

Čo potrebujete vo svojom živote zmeniť, aby ste mali viac hojnosti (či už v oblasti zdravia, pohody alebo vzťahov)?

Aká bude tá jedna vec, ktorú zmeníte už dnes? A čo bude nasledovať?

Od |2018-06-27T20:07:31+00:003.2.2017|motivácia, osobnostný rozvoj|Komentáre vypnuté na Najlepšie a najhodnotnejšie veci v živote sú zadarmo

Informácie o autorovi:

Žijem život, s ktorým som spokojná. Som mama, manželka, kouč, lektor a nadšená propagátorka dvojjazyčnej výchovy. Moje životné krédo „Nič nie je nemožné, keď sa pre to rozhodnem“ mi umožňuje plniť si sny a s radosťou sprevádzať na ceste k úspechom aj mojich klientov. Som autorkou e-booku Tajomstvo dvojjazyčnosti, e-booku a nahrávky Vaša skratka k úspechu. Inšpirujem ľudí žiť život, po akom túžia. Som presvedčená, že kľúč k svojim úspechom majú ľudia v sebe. Ako kouč a lektor im pomáham ním otočiť a naštartovať tie správne zmeny. Ako vám viem pomôcť? >> Napísať mi môžete na mm@martinamagic.sk alebo sa ku mne pripojte na Facebooku.