Nelez tam, spadneš! (a ako to povedať inak)

Patríte tiež medzi starostlivých rodičov, ktorí programujú svoje deti na neúspech a strach?

U detí sa dá pomocou nedbalej alebo zámerne negatívnej komunikácie urobiť relatívne veľa škody. Práve preto mnohí vo svojej dospelosti veria rôznym obmedzujúcim presvedčeniam, ktoré si osvojili práve v detstve.

Dnes na detskom ihrisku ma zasiahlo zopár slovných perličiek. Výroky, ktoré som počula, žiaľ, vôbec nepatria medzi tie zriedkavé…

Nelez tam, spadneš!

Viete, čo je toto za veta? V modeli NLP (neurolingvistickom programovaní) sa tomu hovorí „hypnotický povel“. Táto veta sa skladá z dvoch častí, ktoré si dieťa vysvetlí úplne inak, ako si my želáme.

  1. Obsahuje zápor: ľudský mozog nevie adekvátne spracovať negáciu. Inými slovami, mozog nepozná zápor. Na to, aby pochopil, čo mu je hovorené si to najprv musí predstaviť.
  2. Obsahuje hypnotický podtón: rodič dobre mienenou radou dieťa naprogramuje k opaku toho, čo si želá.

Takže čo sa stane? Dieťa, ktoré túto vetu počúva pravidelne a v rôznych variáciách si pekne krásne okúsi to padanie. Všimli ste si, že ten pád nastane takmer vždy až po vyslovení týchto čarovných formuliek?

Ako komunikovať inak?

Komunikujte vždy želaný cieľový stav.

Vyjadrujte slovami to, čo chcete, aby si deti pretavili v mysli do obrazov, zvukov a pocitov.

Napríklad: Drž sa pevne konárov, keď lezieš na strom. Kráčaj pomaly po klzkom povrchu. Obzri sa dôsledne na obe strany, keď ideš cez cestu.

Ešte si maličká.

Hovorí otecko 2,5 ročnej dcérke, ktorá sa plná nadšenia snaží liezť na preliezku na detskom ihrisku. Stojím vedľa nich, v nemom úžase, držiac za pás môjho 1,5 ročného syna. Aj on je „maličký“ a aj on túži po lezení a objavovaní nových svetov. Nehovorím mu, že je maličký. Je to môj milovaný drobec, ale to je o inom. Chce liezť a tak mu nebránim a istím ho. Nechám ho bezpečne zažiť si skúsenosť, či a ako to zvládne. Veď preto sme na ihrisku.

Čo myslíte, čo vyjadrujú rodičia vyššie spomínanou komunikáciou? Ešte na to nemáš, ešte si len dieťa, musíš vyrásť. Neverím ti. Nezvládneš to.

Ste si istí, že toto je tá správa, ktorú chcete ukladať do myslí vašich detí? Nakoniec to milujúci otecko zaklincuje vetou: „Ja viem, ty nemyslíš, no niekto tu za teba myslieť musí“…

Ako komunikovať inak?

Dajme si za cieľ komunikovať tak, aby sme deti posilňovali. Aby sme v nich podporovali samostatnosť, sebavedomie a prirodzenú vieru, že zvládnu všetko, pre čo sa rozhodnú. Zakomponujme do viet veľa pozitívnych sugescií (si odvážna, keď chceš liezť na túto preliezku, poďme sa pozrieť, ako sa ti to podarí, rýchlo sa učíš, bezpečne kladieš nôžky na schodíky, pevne sa držíš rukami).

Nehádž tie kamene, pôjdeme domov!

Chlapčekovi sa páči drobný štrk, ktorým je vysypané celé ihrisko. Rozumiem tomu. Keď sa hrám s deťmi, občas sa pristihnem, ako sa s kamienkami sama hrám, nechám ich padať medzi prsty alebo ich topánkou hladím. A keď ich hodíme na drevený schod, robí to zábavný zvuk.

Iste, kamene môžu byť nebezpečné, takže potrebujeme dieťa usmerniť. Vysvetlíme, že takýmto spôsobom môže dôjsť aj k zraneniu. No nemali by sme podceňovať ani túžbu objavovať nové vnemy. Je dokázané, že deti v istom veku fascinuje hádzanie vecí o zem. Mňa dodnes neprestáva udivovať ako funguje gravitácia, aj na ľudskom tele, vekom to klesá a klesá… 😊 A preto dieťaťu, plní pochopenia, že objavuje, môžeme navrhnúť iné miesto na hádzanie. Napríklad z malej výšky na drevený schod. Niečo ako kontrolovaná demolácia. Vytvoríme bezpečné prostredie a uspokojíme jeho túžbu po hádzaní.

Ako komunikovať inak?

Opäť nahradíme zápor vo vete a vysvetlíme, že padajúce kamene môžu zraniť človeka alebo zviera a pozveme dieťa, aby si to vyskúšalo v bezpečí. Všimli ste si pri tomto výroku, že je tam ešte bonusový dodatok, vyhrážka, že ak dieťa neprestane, ide sa domov. Schválne som si počkala, či mamička dostojí svojmu sľubu, keď synček hádzať kamene neprestal. Čo myslíte, ako to dopadlo? Dôslednosti sme sa nedočkali a tak sa chlapček (zrejme opäť a zas) utvrdil, že jeho správanie je tolerované a pohrozenie odchodom domov iba maminkiným povzdychom.

Sústreďme sa na to, čo hovoríme. Deti nás počúvajú a nasledujú. Častokrát vnímajú oveľa viac, ako sme si ochotní pripustiť. Nedôslednosť je to, čo si mnohí rodičia neskôr vo výchove najviac vyčítajú.

Uistenie na záver:

Nie, ani ja nie som dokonalá matka a áno, aj ja občas skĺznem do starých zažitých (možno zdedených) vzorcov správania vo výchove. Tieto riadky píšem tak pre vás, ako aj pre seba. Pretože aj ja si chcem pripomínať, že sa oplatí komunikovať s deťmi pozitívne, vedome, s láskou a rešpektom.  

Iba preto, že stať sa rodičom je prirodzená túžba mnohých ľudí a mnohým sa to aj prirodzene podarí, neznamená to, že prirodzene sa dostavia aj schopnosti vychovávať. Žiadna škola nás nenaučí, ako vychovať úspešného, sebavedomého a láskavého človeka. Nesieme si v sebe odkaz, ako to robili naši rodičia, študujeme, ako to robia iní ľudia a dopĺňame vlastným úsudkom. Som presvedčená, že dobrý úmysel nestačí. Nevyhnutné je začať trénovať nové vzorce komunikácie a správania.

Chcete zlepšiť komunikáciu so svojimi deťmi? Začnite k svojej rétorika pristupovať vedome a vážte každé jedno slovo.

Ak budete robiť to čo doteraz, budete mať tie isté výsledky ako doteraz.

Je načase vyskúšať niečo nové! Znie vám to náročne? Ako si spomenúť, prepnúť a komunikovať inak? Kedy si na to máte nájsť čas? Dobrá správa je, že sa to dá natrénovať. A tá lepšia, že vám v tom pomôže zážitkový kurz „Ako vychovať pozitívne dieťa“.

Teším sa na vás.

S láskou, Martina Magic.

Od |2018-06-27T20:04:47+00:0016.9.2017|detské zručnosti, motivácia, výchova|Komentáre vypnuté na Nelez tam, spadneš! (a ako to povedať inak)

Informácie o autorovi:

Žijem život, s ktorým som spokojná. Som mama, manželka, kouč, lektor a nadšená propagátorka dvojjazyčnej výchovy. Moje životné krédo „Nič nie je nemožné, keď sa pre to rozhodnem“ mi umožňuje plniť si sny a s radosťou sprevádzať na ceste k úspechom aj mojich klientov. Som autorkou e-booku Tajomstvo dvojjazyčnosti, e-booku a nahrávky Vaša skratka k úspechu. Inšpirujem ľudí žiť život, po akom túžia. Som presvedčená, že kľúč k svojim úspechom majú ľudia v sebe. Ako kouč a lektor im pomáham ním otočiť a naštartovať tie správne zmeny. Ako vám viem pomôcť? >> Napísať mi môžete na mm@martinamagic.sk alebo sa ku mne pripojte na Facebooku.