Seriál: „Sebakoučovanie – pomôž si sám“, 1. časť

Mám jednu známu. Volá sa Prokrastinácia. Ešte aj meno má divné 😀 Poznáte ju? Dávajte si na ňu pozor! Varujem vás, keď si ju vpustíte do života, oľutujete…

Tak ja sa teším, až mi dieťa zaspí, že budem môcť pokračovať v písaní e-booku a článkov a čo sa nestane!? Na kávičku príde Prokrastinácia. Hovorím si fajn, dáme si kávičku, však nemusím makať neustále. Vypijeme kávu, dokonca umyjem aj hrnček (signál pre Madam, že je čas pobrať sa kade ľahšie) a ona  čo? Sedí pri mne naďalej!

prokrastinacia2

Lenže ja na ňu nemám čas! Pri dvoch malých deťoch a domácnosti nemám skoro žiaden voľný čas. A tak ten, ktorý si nájdem, zlatom vyvažujem…

A tak čakám, kedy odíde. Čakanie si krátim nezmyselným surfovaním po internete, myšlienky mám na tisícich frontoch naraz. Otvorím Word, že teda už začnem pracovať – pre niekoho jasný znak toho, že návšteva sa skončila. No ona nie, zase ma vyrušuje.

Tomu hovorím vytrvalosť. Ach jaj. Ako jej naznačiť, že stačilo? Že musím pracovať. Vlastne nemusím, CHCEM. Nejaká vnútorná sila ma ženie vpred, pracovať na svojich projektoch, vyslyšať volanie, vyskúšať nevyskúšané… Toľko priateľov Nápadov mám pri sebe, toľko Inšpirácií…

Ako môže jedna Prokrastinácia zaberať také veľké miesto? Skôr, než začnem zúriť, že mi niečo nevychádza podľa môjho plánu, zamyslím sa.

Rozhodnem sa zmeniť k Prokrastinácii svoj postoj. Prijímam jej dočasný výskyt a ukľudňujem sa.  OK, dnes nedokončím, čo som si zaumienila. Ešte sa stále učím, nebyť na seba príliš prísna. A tak si radšej  položím zopár koučovacích otázok:

Čo to znamená, že momentálne nedokážem pracovať v tempe, na ktoré som zvyknutá?

Čo iné môžem robiť, ak moje súčasné aktivity neidú hladko?

Zodpoviem si sebakoučvacie otázky a pociťujem radosť, ako som sa ukľudnila. Rozhodnem sa pre zmenu aktivity a idem radšej poupratovať izbu.

Poznámka na záver:

Ak máte pocit, že slová prokrastinácia a lenivosť sú identické, tak múdre hlavy vymysleli, že nie sú… 🙂 Prokrastinácia je definovaná ako psychologická záležitosť, kedy odkladáme činnosti (nepríjemné, no aj tie príjemné) na neskôr. Nie sme ani pasívni ani leniví. A to je pozitívna správa, čo poviete?

Ak prokrastinujete pri úlohe, ktorú ste si sami zadali, skúste sa vrátiť na začiatok a položiť si nasledovné otázky:

Kvôli čomu som sa rozhodol vykonávať danú činnosť?

Čo ma motivuje k jej dokončeniu?

Ak odkladáte činnosť, ktorú vám zadal niekto iný:

Čo mi pomôže dokončiť danú úlohu? Prípadne kto mi pomôže.

Ako sa budem cítiť po dokončení danej úlohy?