Sila vedomej mysle

„Ľudská myseľ dokáže všetko – pretože v nej všetko je, celá minulosť i celá budúcnosť.“

Joseph Conrad

Sila mysle

Všetci veľmi dobre vieme, že človek je tvor, ktorý sa od ostatných živočíchov líši tým, že dostal do vienka dar myslieť. Čiže vedome ovplyvňovať svoje činy a emócie. Lenže občas to vyzerá tak, že na túto schopnosť pozabudneme a necháme sa len tak unášať… A za svoj prípadný neúspech vyníme buď iných ľudí alebo „osud“ alebo už som počula aj o vyššej moci, ktorá nás vraj ovláda. Už Walt Disney povedal, že čokoľvek si dokážeme vysnívať, to dokážeme aj zrealizovať.

Silu mysle môžeme na ľuďoch pozorovať často aj v negatívnom zmysle, ako ochromuje ich telo pri prirodzených procesoch. Môže to byť pôrod, choroba alebo fóbia, kedy naše telo dokonale zahrá divadlo, ktoré režíruje naša myseľ. Lenže dobrou správou je, že to funguje aj naopak. Pozitívne myslenie a uvoľnenie môžu telu pomôcť a posilniť ho.

Už v starom Grécku používali relaxáciu, vizualizáciu tichú recitáciu ako metódy, ktoré ľuďom pomáhali zbaviť sa chorôb. Zvyky indiánskych kmeňov a povery „báb“ sa po stáročia využívali na liečenie tela aj duše. V dnešnej dobe,  mnoho rokov neskôr, si začíname uvedomovať a prijímať cesty, ktorými autohypnóza dokáže fyziologicky ovplyvniť tkanivo a mentálne preprogramovať návyky, ktoré bránia nášmu úspechu. Dnes tieto súbory metód môžete poznať  aj pod pojmom neuro-lingvistické programovanie. Výskumníci zistili pri najrôznejších štúdiách pamäti, snov alebo jemných pohybov oka, že naša myseľ a obrazy, ktoré v nej držíme, dokážu do veľkej miery ovplyvniť náš úspech alebo zlyhanie v živote. Ako kouč často pracujem s vizualizáciou želaného stavu klienta. Podporujem videnie obrazu budúceho stavu, ktorý klient túži dosiahnuť. Je to oveľa silnejší nástroj ako pitvanie príčiny problému. Ak zameriame našu myseľ na riešenie problému, tak to skutočne dokážeme vyriešiť. Platí, že na čo sa sústredíme, to narastá.

Naše telo je akčnou zložkou mysle.

Čo telo zažíva, to určuje myseľ, nie naopak. Naše telo funguje ako robot, pretože reaguje na to, čo si myseľ zvolí a príjme alebo vníma ako reálne. Myseľ nemá schopnosť konať. Preto posiela telu príkazy k akcii. Stačí si uvedomiť, ako reagujeme pri myšlienke na nádherné zážitky z minulosti, na prvé rande, narodenie dieťaťa, vytúženú dovolenku a pod., ktoré boli tak silné, že i po rokoch si dokážeme spomenúť na fyzickú reakciu nášho tela. To isté platí napríklad pri prekročení rýchlosti počas jazdy v aute a ak máme to „šťastie“ a za nami začne húkať policajný maják, naše telo sa tiež začne správať podľa vzorca – zatajíme dych, začneme sa potiť, zvierame volant a pod. Silne si tiež dokážeme predstaviť úľavu, keď okolo nás policajti len prefrčia a nezastavia. Naša myseľ ďalej nevníma, že je v ohrození a vieme sa znovu uvoľniť.

Vieme myseľ ovládať?

Myslenie povolene!Samozrejme! To my si vyberáme, ako sa budeme cítiť a podľa toho konáme. Predstavte si, aké prínosné je pre ľudí, ktorí dokážu (alebo sa tréningom naučili) využívať prirodzené schopnosti pre uvedenie mysle i tela do psychofyzickej harmónie. Znamená to napríklad naprogramovať naše telo a myseľ k vylučovaniu endorfínov – tých neuropeptidov, ktoré nám navodia stav pohody a šťastia.

Tak prečo pre väčšinu ľudí predstavuje pojem hypnóza nejakého strašiaka?

O autohypnóze panuje veľké množstvo nesprávnych presvedčení. Je tomu tak preto, že väčšina ľudí zažila stretnutie s hypnózou jedine v oblasti zábavy – na javisku. Aj keď filmy či literatúra často vykresľujú opak, nie je možné niekoho prinútiť, aby sa v hypnotickom stave dopustil toho, čo je v rozpore s jeho hodnotou, ktorú vyznáva. Ak by sa o to hypnotér pokúsil, hypnotizovaný by sa okammžite vrátil do bdelého stavu.

Mnohí dodnes zrejme nevedia, že hypnóza nachádza veľké uplatnenie v zdravotníctve, zubnom lekárstve alebo terapeutickej praxi. Je široko využívaná, aby ľuďom pomohla uvoľniť strach, prekonať nepríjemné účinky chemoterapie, pripraviť sa na chirurgickú operáciu, zbaviť sa koktania, kúsania nehtov či iných nepríjemných zlozvykov. Hypnóza je natoľko efektívna, že ju Americká zdravotnícka asociácia v roku 1957 oficiálne uznala ako prospešnú liečbu mnohých fyzických a emočných potrieb.

„Nikdy som sa s hypnózou nestretol.“

Skutočne? Dovolím si nesúhlasiť! Hypnóza je totiž veľmi prirodzený jav, v ktorom sa väčšina z nás nachádza počas veľkej časti dňa. Pri ceste do práce, ktorú absolvujeme denno denne po tej istej trase – automaticky šoférujeme, veľakrát by sme si nevedeli vybaviť konkrétne úseky cesty – aj to sme v hypnóze. V hypnotickom stave sme aj keď sa stratíme počas denného snenia alebo sa natoľko ponoríme do filmu či televízneho programu, že emocionálne reagujeme na to, čo prežívajú herci. Hypnózu na nás veľmi často skúšajú aj naši najbližší (mamičky, učitelia, atď) v podobe hypnotických povelov, ktorými s nami komunikujú, hoci tu musím uznať, že to zrejme robia nevedomky. Téme hypnotická reč sa budem venovať podrobnejšie v niektorom z mojich ďalších článkov.

Mojou najväčšou hodnotou v živote je moja vedomá myseľ.

Som veriaca. Verím v seba samu. Verím, že dokážem, čo si zaumienim. Som schopná ovládať svoju myseľ. Neznamená to, že celé dni chodím iba vysmiata  a šťastná. Znamená to, že ovládaním mojej mysle si dokážem naprogramovať stav, ktorý chcem cítiť. Túto vieru v silu ľudskej mysle prenášam aj na svojich klientov v koučingu, pretože práve koučingkoučovací prístup dáva rozhodnutie o živote a zodpovednosť za činy spať do rúk ľuďom a nie udalostiam. Samotné poznanie sily autohypnózy a pozitívneho myslenia nebude mať signifikantný účinok na život jednotlivca, pokiaľ bude chýbať ochota a sila získané techniky neustále precvičovať. Garantujem vám, že až raz tieto pozitívne sugescie pre svoj život a fyziologické prežívanie objavíte, nebudete sa už vracať do starých koľají.

Od |2016-09-11T10:49:17+00:0011.9.2016|motivácia|0 komentárov

Informácie o autorovi:

Žijem život, s ktorým som spokojná. Som mama, manželka, kouč, lektor a nadšená propagátorka dvojjazyčnej výchovy. Moje životné krédo „Nič nie je nemožné, keď sa pre to rozhodnem“ mi umožňuje plniť si sny a s radosťou sprevádzať na ceste k úspechom aj mojich klientov. Som autorkou e-booku Tajomstvo dvojjazyčnosti, e-booku a nahrávky Vaša skratka k úspechu. Inšpirujem ľudí žiť život, po akom túžia. Som presvedčená, že kľúč k svojim úspechom majú ľudia v sebe. Ako kouč a lektor im pomáham ním otočiť a naštartovať tie správne zmeny. Ako vám viem pomôcť? >> Napísať mi môžete na mm@martinamagic.sk alebo sa ku mne pripojte na Facebooku.