3 tipy, podľa ktorých si vybrať kouča

K napísaniu tohto článku ma priviedla moja klientka, ktorá mi ozrejmila, prečo si ma vybrala za kouča. Za vzájomnú spoluprácu vďačím môjmu webu, alebo skôr pocitom, ktoré v nej vyvolal. Keďže bolo od začiatku zrejmé, že sa bude jednať o koučing cez Skype (nakoľko žije v zahraničí), mali všetci koučovia na Slovensku rovnakú štartovaciu pozíciu – informácie na svojom webe. Lenže pri výbere kouča sa nejedná v prvom rade o informácie, tu zohráva rolu viac aspektov.

Rozhodla som sa teda priblížiť vám, ktorí o koučingu uvažujete, podľa čoho by ste si mali vybrať toho svojho kouča.

modrasipka

Stavte na svoj pocit.

Koučing sa odohráva väčšinou v sediacej polohe, takže je príslovečné povedať, že s koučom si jednoducho „musíte sadnúť“. Aj fyzicky, aj na emocionálnej úrovni.

Skvelý kouč je schopný priviesť vás k premýšľaniu o takých dimenziách svojho života, že to jednoducho musí byť niekto, v koho prítomnosti vám je dobre. Ľahko. Príjemne. Máte chuť s ním spolupracovať a pracovať na svojich témach.

V dnešnej elektronickej dobe je prvou formou kontaktu vyhľadávač, kde zadáte slovné spojenie a potom prechádzate weby, ktoré vás zaujmú. Stavte na pocit, aký vo vás webová stránka vyvolá. Akou rečou k vám daný človek prehovára. Je autentický? Znejú vám slová, ktoré čítate ako frázy z učebnice alebo naopak cítite súznenie? Čo vo vás vyvolávajú slová, ktorými opisuje svoje povolanie? Alebo ho dokonca nazýva poslanie? Čo kouč sám považuje dôležité na koučingu? Ak chcete kouča vidieť v akcii, pozrite si jeho videá a zistite si, aký má komunikačný štýl.

Ešte aj v dnešnej dobe sa dajú nájsť weby, kde chýba fotografia head-1597552_640alebo dokonca meno. Alebo musíte veľmi pracne pátrať, kým to zistíte. Aký pocit to vo vás vyvoláva? A čo tak cenník? Viete ho jednoducho dohľadať? Samozrejme, aj od výšky ceny sa spolupráca odvíja. Zo skúsenosti však viem, že na veľa veciach sa dá dohodnúť, len je dôležité sa opýtať.

modrasipkaSkúsenosti, zručnosti, vzdelanie.

Skúsenosti nie sú zručnosti. Zručnosti kouča často dokážete posúdiť až po prvom stretnutí. Skúsenosti nájdete napríklad v referenciách. Oboje je dôležité, no môže to pre vás ako klienta byť bezpredmetné, ak vám kouč nie je príjemný ako človek. Na druhej strane, vzdelanie v koučingu môže byť smerodajné. Ak ste klientom, ktorý o koučovaní počul len z médií alebo od známych, nebudete vedieť, čo ktorá inštitúcia predstavuje. graduation-1449488_1280

Ak sa chcete obrátiť na kouča, skúste rozhodiť siete a zistiť informácie od známych. Recenzie koučov sa dnes šíria ešte stále predovšetkým formou „word of mouth“ (čiže slovne, cez skúsenosti ľudí). Odporúčanie má silnú moc, ale opäť platí, čo vyhovuje vášmu priateľovi, vám nemusí.

modrasipkaSAKo či ICF?

Že vám tieto skratky nič nehovoria? Možno len doteraz, pretože ja vám prezradím, že sú to asociácie, ktoré združujú koučov profesionálov. SAKo je Slovenská asociácia koučov a ICF je Medzinárodná federácia koučov. Pre niekoho môže aj členstvo v jednej z týchto organizácií byť dôvodom pre výber spomedzi koučov.

Ja vnímam networking s inými koučmi veľmi pozitívne. Stretávanie, zdieľanie a spolupPeerCamp cutráca s kolegami ma posúva vpred ako človeka, tak aj po profesionálnej stránke. Hovorí sa, že každý dobrý kouč má taktiež svojho kouča. Prečo? Aby napredoval a neustále sa  zlepšoval.

V dnešnej dobe je celkovo podnikanie z väčšej miery  o zdieľaní, než o súťažení. Možno pri výbere svojho kouča budete hodnotiť aj to, s kým spolupracuje a kam patrí.

Nech sa rozhodnete pre ktoréhokoľvek kouča, vyberte si profesionála a nie človeka, ktorý si pre svoje povolanie tento názov požičiava. Koučing má svoje pravidlá a práve vďaka nim je tak účinný.

Prajem vám, aby ste si koučovacie stretnutie užili. Nepochybujem, že vás táto skúsenosť veľmi obohatí. Umožní vám pozrieť sa na vašu tému z nadhľadu, zamyslieť sa nad doteraz nepoznanými či neprebádanými možnosťami. A je to jedna z najlepších investícií, aká môže byť. Investícia do seba samého.

Arrow vector designed by Freepik
Od |2018-06-27T20:32:01+00:0028.10.2016|osobnostný rozvoj|Komentáre vypnuté na 3 tipy, podľa ktorých si vybrať kouča

Informácie o autorovi:

Žijem život, s ktorým som spokojná. Som mama, manželka, kouč, lektor a nadšená propagátorka dvojjazyčnej výchovy. Moje životné krédo „Nič nie je nemožné, keď sa pre to rozhodnem“ mi umožňuje plniť si sny a s radosťou sprevádzať na ceste k úspechom aj mojich klientov. Som autorkou e-booku Tajomstvo dvojjazyčnosti, e-booku a nahrávky Vaša skratka k úspechu. Inšpirujem ľudí žiť život, po akom túžia. Som presvedčená, že kľúč k svojim úspechom majú ľudia v sebe. Ako kouč a lektor im pomáham ním otočiť a naštartovať tie správne zmeny. Ako vám viem pomôcť? >> Napísať mi môžete na mm@martinamagic.sk alebo sa ku mne pripojte na Facebooku.