U veľkého množstva ľudí, ktorých stretávam, pozorujem, že sa nemajú dostatočne radi. Týrajú sa výčitkami, trestajú sa za neúspech, nevhodného partnera pozvú do života opakovane, doprajú si cestu na pokraj svojich síl, len aby vyhoveli iným ľuďom. Patríte medzi nich? Dajte stop aktivitám a rozhodnutiam, v ktorých nehráte hlavnú úlohu. Začnite sa mať rád a už s tým nikdy neprestaňte.

Prejavujme si lásku každý deň, bez ohľadu na dátum v kalendári.

Viete, ktorá láska je tá najdôležitejšia? Bez ktorej nemôžeme kvalitne existovať? Láska k sebe samému.

Sebaláska znamená, že sa máme radi takí, akí sme. Vedomí si svojej jedinečnosti a nedokonalosti. Sebaláska znamená ísť za svojím snami a cieľmi bez ohľadu na to, či s vami súhlasia a podporujú vás ostatní. Ak sa máte radi, nepotrebujete pozornosť a uznanie od svojho okolia, nakoľko si ho doprajete vy sami.

Prečo je životne dôležité mať sa rád?

1. Ste najdôležitejší človek vo vašom živote.

Bez toho, aby sa človek mal rád, nemôže byť ani dlhodobo šťastný ani úspešný. Určite to poznáte. Keď sa necítite dobre, ťažko dokážete rozdávať úsmevy alebo radosť. Keď sa o seba staráte, ako o telo, tak o dušu, keď sa venujete aktivitám, ktoré vás napĺňajú, ste omnoho kvalitnejším spoločníkom pre vaše okolie.

Máte povestnú vrtuľu v zadku a nakladáte si či už povinnosti alebo výčitky? Okolie to vycíti a bude sa podľa toho k vám správať. Ak neustále idete na plný plyn a nehľadíte na oddych, vaši blízki si na to môžu zvyknúť a nemusí im ani len napadnúť, odbremeniť vás.

Starajte sa o seba lepšie, než o druhých (alebo minimálne tak dobre) a všetko vám pôjde ľahšie.

Mamičky by tu mohli namietať, že pre nich sú najdôležitejšie na svete ich deti. Skutočne chcete tento príklad ukazovať svojím deťom? Aby sa aj ony obetovali do úmoru pre druhých? Keď nabudúce budete opäť všetkých doma obskakovať, spomeňte si, kto si v lietadle má nasadiť kyslíkovú masku ako prvý. Rodič alebo dieťa? Pomôžte si s touto paralelou, aj keď budete potrebovať odpočinok. Staňte sa najdôležitejším človekom vo vašom živote.

2. Ste jediným človekom, s ktorým celkom isto strávite všetky dni života.

Žiadna novinka, však? No tento uhol pohľadu vám pomôže v uvedomení si, že sa musíte starať o svoje dobro, aby ste zažívali hojnosť v živote, po ktorej túži každý jeden človek. Na vás záleží. Záleží na tom, čím prispievate do tohto sveta. Často sa v koučovacích rozhovoroch, ktoré vediem s klientmi, stretávam s tým, že sa nemajú dostatočne radi. Na môj vkus až príliš často. Tento aspekt si málokedy uvedomujú a hľadajú príčiny neúspechu okolo seba a nie vo svojom vnútri.

Iba vy najlepšie viete, čo je pre vás dobré. Vo vašom vnútri, vo vašej mysli a srdci sú ukryté všetky odpovede na to, ako byť šťastný a mať v živote hojnosť v duši aj peňaženke.

Ak hľadáte riešenia pre svoje problémy, nazrite do svojho vnútra.

3. Ako vás majú mať radi iní, keď im (verbálne aj neverbálne) ukazujete, že sa nemáte radi vy sami?

Deti sú naše najkvalitnejšie zrkadlo. Mama si často pred zrkadlom nahlas vzdychne, že potrebuje schudnúť, nešťastne si narovnáva vrásky na tvári alebo sa sťažuje, že je nevyspatá. Akú správu asi vnímajú jej deti? Aký život majú pred očami a čo ich to naučí? Aký príklad dávate svojim deťom, keď sa sami k sebe nechováte s láskou, úctou a vďačnosťou?

Všetci sme sa narodili s prirodzenou láskou k sebe samým. Vídavame deti, s akou láskou a nehou sa na seba pozerajú do zrkadla. Ako ho pusinkujú. Deti sú nadovšetko spokojné s tým, aké sú a ako vyzerajú. Do tej chvíle, než začnú počúvať a rozumieť vetám ľudí okolo nich… A všetci vieme, ako ten príbeh pokračuje…

Ak si myslíte, že začať sa mať rád so všetkým, čo momentálne máte v sebe či na sebe je náročné, začnite s vďačnosťou. Každý večer pred spánkom si venujte pár minút a v tichosti (alebo nahlas) poďakujte za to, čo pekné sa vám cez deň stalo. Stavím sa, že aj v tom najhoršom dni sa nájde niečo pozitívne, keď je tam vôľa to objaviť. A úplne najlepšie urobíte, keď si tieto veci budete zapisovať. Viete sa k nim kedykoľvek vrátiť a prežívať pozitívne pocity opakovane.

4. Ako môžete milovať iných, keď sa sami nemáte dostatočne radi?

Na tému medziľudských vzťahov, ktorá presakuje do takmer každého koučingu, ktorý s klientmi mám, by sa dala napísať kniha. Všímam si zažité vzorce správania u ľudí túžiacich po láske. Veľmi často si vyberajú partnerov alebo partnerky s podobnými črtami a potom sú opäť a znovu sklamávaní.

Tvoj pohár musí byť plný, aby si z neho mohol nalievať ostatným.

Iba vyrovnaný človek, ktorý má rád predovšetkým seba, dokáže mať dlhodobo uspokojivé vzťahy. Vie, čo môže očakávať od seba, vedome sa má rád a preto nedovolí, aby niekto hazardoval s jeho citmi. Dokáže  povedať iným „áno“, a rovnako asertívne aj „nie“. Pozná svoje hranice.


Nezamieňajme si sebalásku s egoizmom alebo sebectvom.
Egoista sa stará iba a jedine o seba a o svoje blaho, ide životom nehľadiac na nič a nikoho iného. Žijte s tým, že sa máte radi, pretože si uvedomujete dôležitosť tohoto faktu. Vtedy máte to správne nastavenie pre každého, koho v živote chcete urobiť šťastným.

Pýtate sa, AKO NA TO? Ako vzbudiť a udržať SEBALÁSKU?

Začnite všímaním si, aký vnútorný monológ vediete. Akým tónom so sebou hovoríte, keď sa vám niečo podarí, ako sa pochválite. Často nešetríme chválou pre ľudí okolo seba. Dokážete oceniť sami seba? Svoje činy, svoju prácu, ktorú denne vykonávate, svoje telo, ktoré vám slúži. Neberte nič, čo vykonáte, ako samozrejmosť. Ak vás vaše nohy doniesli do práce, stojí za to sa im poďakovať a nie ich kritizovať, že majú tu a tam celulitídu… 🙂

Dajme tomu, že sa občas pochválite. Fajn. Robte to častejšie a vedome. V hlave máme taktiež akéhosi vnútorného kritika, ktorý má často silnejší hlas, ako je náš vonkajší. Aj to, akým spôsobom sa kritizujeme, hrá svoju rolu. Každému z nás sa čas od času niečo nepodarí. No a? Skonštatujte, že ste sa snažili najlepšie, ako ste vedeli. Nabudúce to spravíte lepšie!

Každý, kto skúša nové veci občas chybuje. Aj tí najúspešnejší ľudia. Viete, aký je rozdiel medzi tými úspešnými a neúspešnými? Tí prví sa zo svojho neúspechu poučia, berú ho ako nevyhnutný prvok na ceste zlepšovania sa. Ako inak by sme mohli tvoriť veľké projekty, ak by sme nechybovali?

Nik nie je taký dokonalý a neomylný, aby sa dokázal poučiť iba z cudzích chýb.

Aj kritizovať sa môžete láskyplne. Alebo vtipne. Predstavte si, že ako by vás kritizoval váš vnútorný hlas, keby sa nadýchal hélia. A ešte si doň pridajte zdrobneniny. Trénujte si vlastného kritika v hlave tak, aby vás nezhadzoval. Z každého zakopnutia, ktoré vás zamrzí, sa naučte vykorčulovať pozitívne.

Mne pomáha, keď si zodpoviem, kvôli čomu sa mi to prihodilo a čo ma to má naučiť. Prípadne od čoho ma to mohlo uchrániť. A starostlivo si vyberám, aký záver dám nevydarenému incidentu. Ak sú to veci, ktoré zamrzia viac a trebárs nie je vo vašej sile ich zmeniť, vždy viete zmeniť váš postoj k nim.

Ak cítite, že potrebujete do svojho života dostať viac lásky k sebe samému, vyskúšajte koučing. Vďaka rozhovoru s koučom získate inšpiráciumotiváciu v tom, čo práve riešite. Akčné kroky, ktoré si sami nájdete vás k cieľu dovedú míľovými krokmi.

Garantujem vám, že schopnosť mať sa rád je kľúčová pre všetky oblasti vášho života. A to je skvelé, že vieme, kde, respektíve od koho, začať, čo myslíte? 🙂

S láskou <3,

Martina Magic.

Kam ďalej? Pozývam Vás na kurz NaLaď sa Pozitívne. Tento zážitkový kurz naladí Vašu komunikáciu tak, aby ste si do života pritiahli viac toho, po čom túžite…