Tak ty máš guráž učiť ostatné mamy ako vychovať pozitívne dieťa? Pozri sa na seba, častokrát to nezvládaš s vlastnou dcérou, mala by si robiť to, čo kážeš, nemyslíš?“

Pred piatimi rokmi som vytvorila kurz pre matky, kde som ich učila ako vychovávať  dieťa s použitím pozitívnych komunikačných techník. Okrem komunikácie ide mamičkám aj o to, ako posilniť svoje sebavedomie. Moje metódy pomohli desiatkam žien (a prišli aj oteckovia) 😊. Paradoxne vo svojom osobnom živote som často strácala nervy a nekontrolovala sa. Vždy to začalo známym vnútorným hlasom.

Zo začiatku to bol taký tichý hlas, že som ho takmer ani nevnímala. Posudzovala som svoje schopnosti ako matka, obávala som sa straty kontroly a ustavične som hľadala chyby vo mne alebo iných.

Nebezpečné myšlienky, ktoré sa prehrávajú v skrytej časti našej mysle

Považujem sa za pomerne sebavedomého človeka. Pochybovať sama o sebe? To sa ma netýka, myslela som si. Keď som sa začala venovať štúdiu ľudskej mysle dôkladnejšie, zistila som, že na počiatku každého nášho zlyhania stojí naša myseľ.

V.Ž.D.Y.

Neočakávaj, že na teba budú pochybovačné myšlienky kričať – objavia sa automaticky. Najmä vtedy, keď veci neidú podľa tvojich predstáv.

Za celé roky venované koučingu a lektorovaniu som sa nestretla s človekom, ktorý by nebol ovplyvnený neustálymi pochybnosťami o sebe. Veľa z nás si to na začiatku neuvedomovalo.

Pochybnosti o sebe sú našim súkromným nepriateľom číslo 1.

Ovplyvňuje to naše zdravie, úspech a šťastie viac ako iní nepriatelia zo sveta okolo nás. Sila pochybností je obrovská, keďže je veľmi dobre schovaná a pre niektorých dokonca neviditeľná.

Pochybnosti o sebe môžu mať rôzny prejav: ako posilnit sebavedomie

– niektorí to cítia ako neschopnosť sa pohnúť vpred a prokrastinujú,

– iné sliedia za svojimi deťmi, lebo sa boja, že sa im výchova vymkne spod rúk,

– zrýchlený dych a stres akonáhle sa vyskytne prekážka,

– jedna z mojich priateliek má tendenciu uprednostňovať iných na svoj úkor,

– moja klientka nedokáže oddychovať, lebo ju ženie vpred túžba po dokonalosti, atď.

Vnútorná neistota je neviditeľná sila, ktorá stavia stenu medzi nás a naše sny.

Myšlienky pochybností sa rodia v našom plazom mozgu

Keď toto všetko vieme, prečo ich stále počúvame? Ako posilniť naše sebavedomie a prestať veriť tomu, čo nám znie v hlave? Tieto pocity pochybností pramenia v našom plazom mozgu. Je to najstaršia časť mozgu a jeho základnou funkciou je ochrániť nás počas toho, keď nám hrozí nebezpečenstvo. Vďaka týmto automatickým programom prežili naši predkovia. Aj dnes, keď horí dom, nie je čas na rozmýšľanie, potrebujeme konať rýchlo – automaticky hasiť alebo volať požiarnikov.

Ak neprevezmeme nad našou mysľou kontrolu, budeme riadení autopilotom

V dnešnej dobe na nás nečíha za každým rohom lev, však? Prečo teda reagujeme v zdanlivo bezpečných situáciách agresiou, útekom alebo tým, že „zamrzneme“ a nedokážeme sa pohnúť z miesta a prokrastinujeme? Aké by to bolo úžasné, keby sme konečne dokázali vymeniť stres či úzkosť za život plný ľahkosti a radosti!

Chceli by ste mať v situáciách s deťmi alebo náročnými kolegami či šéfom odstup? Možnosť vybrať si svoju reakciu tak, aby ste sa v tom cítili fajn?

Náš „plazí mozog“ nás však stále riadi a ak sa nenaučíme ovládať my jeho, bude aj naďalej fungovať automaticky.

Ak sa rozhodneš vziať svoj život (rozumej myseľ) do rúk, pomôže Ti v tom môj bezplatný webinár. Naučím Ťa, ako ovládať svoju myseľ tak, aby si aj v tej najnáročnejšej chvíli videla jasno a s odstupom. Vďaka technikám, ktoré sa naučíš, budeš mať praktický návod, ako posilniť sebavedomie.

Zároveň tu mám jednu (možno pre niekoho) krutú pravdu: Hlas našich pochybností nikdy nezmizne.

Dobrá správa je, že bolo vedecky dokázané, že môžeme znížiť jeho silu, ak budeme na sebe pracovať. A čo je ešte dôležitejšie – akonáhle sa objaví, budeme na to v predstihu pripravení.

Ako posilniť sebavedomie a oslabiť vnútorného kritika?

Celé kúzlo sa skrýva v našej mysli:

  1. Rozpoznaj škodlivú myšlienku a hneď ju zastav. Toto vyžaduje istú všímavosť a majstrovstvo – je to schopnosť, ktorá sa dá trénovať a s dostatočnou praxou zveľadiť. Náš mozog je vo svojej podstate tiež sval a potrebujeme ho posilňovať – naučiť – ako sa správať a slúžiť nám. (ak s tým potrebuješ pomôcť, prihlás sa na môj bezplatný tréning, kde Ťa to naučím)
  1. Pomenuj myšlienku – oslab jej silu:

„Hej, pochybnosť. Čakala som, že sa dnes ozveš, čo máš pre mňa? Tak ty tvrdíš, že to nedokážem? Že som slaboch?“

„ Vitaj späť! Už som ťa čakala.“ (Veľmi nápomocné je oslovenie pochybností vtipným spôsobom alebo jej môžeš dať vhodné meno – moja klientka tejto svoj hlas víta: „Aďuška, toto ti veľmi nevyšlo, riadne si to dobabrala.“)

  1. Sústreď sa na tu a teraz.

Použitím svojich zmyslov ostaneš v prítomnej chvíli a odstavíš svoj mozog naprogramovaný na prežitie. Stres, strach či pocity viny zažívame, keď sme pozornosťou v minulosti (čo sa stalo alebo nestalo) alebo v budúcnosti (obávame sa, či to zvládneme, ako to dopadne a pod.). V prítomnosti neexistuje stres ani obava. Je iba tu a teraz.

Ako vypnúť prúd neužitočných myšlienok?

Sústreď sa na nejaký fyzický vnem alebo svoj dych najmenej 10 sekúnd (to sú zhruba 3 nádychy, pri náročnejších chvíľach to môže trvať 2-5 minút). Môžeš si zvoliť napr. dotyk. Alebo sa vedome sústreď na zvuky – označ tie najvzdialenejšie a potom aj najbližšie, čo počuješ. Zakotviť pozornosť na dych je ukľudňujúce samo o sebe a tiež to preruší tok pochybovačných myšlienok.

  1. Spýtaj sa čo by bola lepšia myšlienka v danom okamihu. A zvoľ si užitočnejšiu reakciu. Teraz to už pôjde, keď si prikázala „vystúpiť“ svojej mysli zo stavu ohrozenia (deaktivovala si plazí mozog).

Aká by bola Tvoja reakcia, keby si mala sebavedomie ako niekto, koho obdivuješ? Čo by bolo v tvojom živote inak, nebyť pochybností?

Radosť, kreativita alebo flow žijú v mozgu zameranom na prosperitu. To je odlišná časť mozgu od toho, ktorý nás chráni pred nebezpečenstvom. Vďaka „prepnutiu“ medzi dvomi časťami mozgu dostaneme prístup k užitočným zdrojom, napr. k schopnosti bádať, inovovať, aktivovať či navigovať. Cvičenia, kedy sa sústredíme na tu a teraz vytvárajú  v mozgu nové nervové dráhy, ktorá sa posilňujú opakovaným cvičením.

Opakované posilňovanie mentálnych svalov dosahuje udržateľné výsledky

I keď tento proces znie jednoducho, nie je ľahké všimnúť si škodlivú myšlienku a pomenovať ju. Ak chceme vypnúť autopilota, potrebujeme to precvičovať. Opakované posilňovanie mentálnych svalov dosahuje udržateľné výsledky.

Ten istý princíp platí pri športovaní: neočakávaš vypracovanie tehličiek na bruchu a silných svalov chrbta len čítaním, však?

AKČNÝ KROK:

Pripravujem *bezplatný* webinár, kde objavíš, ako nás myseľ každú chvíľu sabotuje a čo robiť, aby sme zastavili tok neužitočných myšlienok a zlepšili si náladu, produktivitu a tiež vzťahy. Prihlás sa tu.

Teším sa na Teba,

P.S.: Keď naše pochybnosti kričia „neskôr“ stane sa z toho „nikdy“. Tak načo čakať? Zaregistruj sa na bezplatný tréning ešte dnes. Ak Ti nebude vyhovovať termín, pošlem Ti záznam.

P.S.2: Počas písania tohto článku som strávila asi 25 minút pri posilňovacích cvičeniach, akonáhle som si všimla, že pochybnosť na mňa útočí… Niekoho zastavia myšlienky „Nie je to dosť dobré“, „Koho to zaujíma, čo píšeš?“ a pod. Na tieto zradné myšlienky mojej mysle odpovedám: Ak to pomôže jednému človeku, tak moja práca má zmysel. A to je aj bod, kedy moje pochybovačné ja stíchne a ja môžem v kľude pokračovať.