Viete, ako sa dá predísť vyhoreniu? Na konci tohto článku budete mať informáciu, na ktorej oblasti svojho života potrebujete popracovať, aby ste pocítili viac naplnenia a úspechu. Poďte si spraviť rýchlu inventúru v živote. Ku každej časti máte pridané koučovacie otázky, aby ste si zhodnotili svoj stav v dalej oblasti.

 

ako predísť vyhoreniuPredstavte si, že do miestnosti, v ktorej sa práve nachádzate, dáte sviečku a zapálite ju. Miestnosť je prázdna, bez ľudí, iba sviečka a štyri steny – pred sviečkou, za sviečkou, vľavo, vpravo, strop a dlážka. Sviečka horí rovnomerne a pokojne, stabilným plameňom.

Ak by sme zbúrali jednu stenu, tak plameň na sviečke ohrozíme. Ak odstránime steny dve, tak vznikne prievan a plameň na sviečke sa sfúkne. A presne tak isto je to s človekom. My ľudia potrebujeme „horieť“, žiť, nielen prežívať. Aby sa tak dialo, musíme mať okolo seba šesť zabezpečených stien – pilierov. Čo myslíte, ktoré to sú?

Človek sociálny tvor a bez spoločenskej interakcie by neprosperoval. Preto všetky piliere nášho života vo väčšej alebo menšej miere súvisia s ľuďmi okolo nás.

1. pilier života – čo je pred nami 

Stena pred nami. Ako jediný druh na tejto planéte dokážeme premýšľať nad tým, na čo myslíme. Ľudia sa potrebujú na niečo tešiť, mať perspektívu. Nech sa nachádzate v akejkoľvek fáze života, nájdite si to, na čo sa budete tešiť. Či to bude letná dovolenka, hodina tanca alebo stretnutie s priateľmi. Bez prednej steny, bez pozitívnej vízie, ktorá na vás čaká, váš plameň nebude vyrovnane horieť.

„Na čo/koho alebo na akú udalosť sa tešíte práve teraz? Čo milé a radostné máte na pláne?“

 

2. pilier života – kto je za nami

Táto stena predstavuje ľudí, o ktorých sa dokážeme oprieť. Nie je náhoda, že tento pilier nás má tiež podržať, pretože keď sa opierame, opierame sa chrbtom. Ak sa človek nemá o koho oprieť, ak sa čo len bojí dozadu pozrieť, tak je v jeho živote potrebné niečo zmeniť.

„Kto je vašou oporou? Na koho sa môžete spoľahnúť? Kto vám vždy pomôže či vás podrží?“

 

3. pilier života – kto je vľavo

Po našej ľavej strane, bližšie k nášmu srdiečku, je stena, ktorú predstavujú naši priatelia. Či máme partnera, manželku alebo deti, je nevyhnutné starať sa aj o túto oblasť života. Občas pomôže, mať k dispozícii aj rameno na vyplakanie. Mať s kým zdieľať dobré jedlo, ísť do kina, zašportovať si, či len môcť sa vyrozprávať.

„Ako pestujete svoje priateľské vzťahy? Kedy ste sa naposledy ozvali svojmu priateľovi? Čo bude váš prvý krok pre obnovenie priateľstva?“

 

4. pilier života – kto je vpravo

Pravý pilier nášho života predstavujú tí, s ktorými spolupracujeme. Nech pracujeme v akejkoľvek oblasti, bezpečné a rešpektujúce prostredie je hnacím motorom, ktorý pomôže prekonať aj veľké pracovné výzvy. Keď sú vzťahy na našom pracovisku príjemné, cítime sa bezpečne. Cítime, že keď niečomu nerozumieme, môžeme požiadať o pomoc a  vtedy naša pravá stena stojí pevne. Všetci potrebujeme niekam patriť, byť súčasťou niečoho, čo nás presahuje. Ak sme to našli v práci, ktorú vykonávame, máme veľké šťastie a chráňme si to.

„Kde vidíte priestor na zlepšenie vo svojich pracovných vzťahoch? Čo pozitívne viete priniesť do kolektívu vy? Nakoľko ste vy pre svojich kolegov osoba, ktorá ich rešpektuje a ktorej môžu dôverovať?“

 

5. pilier života – pôda pod nohami

Keby sme tú našu pomyselnú sviečku nemali umiestnenú na jednom pevnom mieste, keby sme s ňou behali, tak by ten plameň zhasol. A tak je to aj s človekom. Keď nie je pevne ukotvený v tom, kým je a aké je jeho poslanie, tak často mení miesta v živote. Môžeme to spozorovať aj tak, že často sníva o iných roliach, ktoré by chcel zastávať.

Či sa jedná o náročnejšie obdobie, napríklad, keď sú deti choré, alebo máme málo voľného času, stojí za to sa pevne ukotviť. Ak nevieme zmeniť okolnosti, smieme zmeniť náš prístup. Avšak aj tá svieca po čase zhasne, ak ju neustále budeme prekladať na iné miesto.

“Ako sa cítite, keď máte stabilnú základňu? Ako by mala vyzerať vaša pevná pôda pod nohami? Čo by vám pomohlo, aby ste sa lepšie ukotvili vo vašom živote?“

 

6. pilier života – svetlo nášho života 

To, čo je nad nami sú veci, ktoré nás presahujú. Naše (duchovné) hodnoty a presvedčenia. Láska, nádej, dobro, radosť, viera, pravda, kultúra, umenie, atď. akoby prichádzajú zhora. Ak tento strop nemáme vybudovaný, ak nevieme, pre čo žijeme, tak na nás prší. A naša sviečka zhasne. Ľuďom, ktorých zaujíma, ako predísť vyhoreniu ako kouč pomáham hľadať takú oblasť, ktorá ich napĺňa a výsledkom ich aktivít je vášeň, nie stres.

„Čo predstavuje vaše hodnoty v živote? Ako posilňujete a žijete svoje hodnoty v každodennom živote? Ktorými činmi ich zveľaďujete?“

 

Ako teda predísť vyhoreniu?

Ak by ste zaznamenali zvýšený výskyt stresu spojený s fyzickými príznakmi, je najvyšší čas ustúpiť o krok, spomaliť a zrevidovať vaše činnosti. Je nevyhnutné prestať na seba klásť extrémne nároky, vedieť si odpustiť a pripustiť, že nemáte dosť síl. A ďalšia dôležitá vec – nadobudnúť schopnosť „nechať veci plynúť“.

Pristupujte ku výberu činností a ľudí vo vašom živote vedome a všímavo. Každý deň si starostlivo pestujte vaše piliere, chráňte ich a zveľaďujte.

Prajem vám, aby ste mali svoj život pevne vybudovaný z týchto šiestich stien.

Veľa úspechov a energie želá

P.S.: Ak chcete z tohto článku vyťažiť maximum, ohodnoťte si jednotlivé oblasti/piliere života na stupnici od 1 po 10 (kde 1 je najmenej a 10 je najviac, váš želaný cieľový stav). Podľa pridelených čísiel, ktorej oblasti by ste sa chceli ďalej venovať? Dohodnite si bezplatné úvodné koučovacie stretnutie ešte dnes, pocítite príval čerstvej energie a nájdete svoje odpovede na to, čo riešite. 🙂