Minule som dostala od známej radu a dám ruku do ohňa, že ju dávala s tým najlepším úmyslom. Moja vnútorná reakcia, na jej pozitívnu spätnú väzbu a následné rady, ma zaskočila. Chvíľu som vnímala, aké procesy to vo mne spustilo a prečo už zopár rokov preferujem iný spôsob komunikácie.
Z psychologického hľadiska sa na tento fenomén môžeme pozrieť z niekoľkých uhlov. Rada, o ktorú človek neprosil, aj keď je v podstate pozitívna a vychádza zo snahy pomôcť, môže mať na príjemcu úplne iný dopad, než zamýšľame.
-
Strata kontroly a autonómie
Keď niekto dá radu, ktorá nie je vyžiadaná, môže to človeku pripadať ako narušenie jeho autonómie. Na podvedomej úrovni môže cítiť, že mu niekto zasahuje do rozhodovania alebo že jeho vlastný úsudok nebol dostatočný. Tento pocit môže byť nepríjemný, pretože každý z nás chce mať kontrolu nad svojimi rozhodnutiami a smerovaním. Rada, ktorú dáme bez predošlého ujasnenia, môže naraziť na túto citlivú oblasť a vyvolať pocit neuznania vlastných schopností.
-
Nedostatok rešpektu k vlastnému procesu
Každý z nás má svoj vlastný spôsob, ako sa rozhoduje a ako pristupuje k problémom. Keď niekto dá radu bez toho, aby sa najprv spýtal, či je to niečo, čo človek naozaj potrebuje, môže to byť vnímané ako nerešpektovanie tohto osobného procesu. To, čo môže byť pre niekoho zdanlivo dobrým nápadom, môže vyvolať u druhého pocit, že jeho cesta nebola dostatočne pochopená alebo rešpektovaná.
-
Pocit tlaku a zodpovednosti
Niektoré rady, aj keď sú dobre myslené, môžu spôsobiť, že sa príjemca cíti pod tlakom, aby ich implementoval. Psychológovia hovoria, že ak niečo robíme len preto, že to niekto iný odporúča, môže klesať naša motivácia. Naviac sa cítime akoby zodpovední voči tomu, kto nám radu poskytol. Tento tlak môže spôsobiť, že človek začne pochybovať o vlastných rozhodnutiach. Pocit, že sme povinní robiť veci tak, ako to niekto iný vidí, nenapĺňa radosťou asi nikoho z nás.
-
Neúmyselný zásah do vzťahu
V našej kultúre sa často stretávame s tým, že sa druhým radí. Je fajn si uvedomiť, že to niekedy môže naraziť na osobné hranice. Môže sa vynoriť pocit, že sa druhý cíti podceňovaný alebo že sa mu „kecá do života“. Takáto interakcia, hoci môže byť neúmyselná, môže oslabiť vzťah, pretože sa naruší pocit partnerskej komunikácie a nastáva asymetria – jedna strana poskytuje, druhá nevedome prijíma niečo, čo nemusí chcieť.
-
Dôležitosť rešpektovania hraníc
Keď dostaneme radu, o ktorú sme nežiadali, je to akoby niekto bez pýtania vnikol do našich myšlienok a rozhodnutí. Naopak, ak by nás niekto najprv požiadal o názor, otvorilo by to priestor na rešpekt a vzájomnú diskusiu. Z psychologického pohľadu to znamená, že rešpekt voči osobným hraniciam a procesom je kľúčový pre udržanie zdravých vzťahov a pocitu komfortu.
Ako sa vyhnúť nevyžiadanej rade?
Veľa sa pýtajte. Aký máš zámer? Čo si už vyskúšal? Ako ti to funguje? Čo vlastne chceš? Čo je na tom pre teba dôležité? Čím širšia a otvorenejšia otázka, tým väčšia šanca, že prebudíte novú inšpiráciu. Tieto otázky môžu v druhých posilniť aj ich vnútornú motiváciu a ďaleko väčšiu zaangažovanosť, než nevyžiadané rady. Ak nerozumiete, čo človek rieši, požiadajte ho jednoduchým a rešpektujúcim spôsobom: Povedz mi o tom viac.
Je zrejmé, že druhých tak ľahko nezmeníme a tak ponúkam zamyslenie s nasledujúcimi otázkami pre tých z vás, ktorí chcú ísť príkladom a posilniť svoju partnerskú komunikáciu:
- Akú inšpiráciu si dostal/a z tohto článku a čo plánuješ zmeniť vo svojej komunikácii?
- Rozumiem Ti, že preklopenie sa z direktívnej komunikácie, v ktorej si vyrástol/a, do tej partnerskej môže byť náročné – čo už teraz máš, o čo sa u seba vieš oprieť a čo ti funguje?
- Akú pripomienku si vytvoríš v mysli, aby si nabudúce mal/a na pamäti, čo môže nevyžiadaná rada vyvolať?
Mám pre teba aj jedno veľmi osobné pozvanie. Partnerskú komunikáciu charakterizuje najmä kladenie otvorených inšpirujúcich otázok, aktívne počúvanie, práca s tichom a riadenie zodpovednosti. A práve tieto a mnohé ďalšie aspekty transformačných rozhovorov trénujeme od prvého dňa na kurze koučingu holistický kouč 69. Ak ťa to volá, práve je otvorené prihlasovanie do ďalšieho behu tohto akreditovaného kurzu, ktorý mení životy.
Napíš komentár