Lindina matka sa zúčastnila seminára Koučovanie detských zručností. Keď prišla domov, povedala svojej štvorročnej dcérke o metóde Kids´ Skills a opýtala sa jej, či by ju chcela vyskúšať. Linda súhlasila, avšak nebola schopná pomenovať ihneď zručnosť, ktorú by sa chcela naučiť pomocou Kids´ Skills.

Neskôr v ten deň, keď večerala, povedala mame, že sa chce naučiť ochutnávať viac druhov jedla. Linda bola veľmi vyberavý jedák a k novým jedlám pristupovala nadmieru podozrievavo.

Pomenovanie a výhody

Linda pomenovala zručnosť, ktorú si chcela osvojiť „mňam mňam zručnosť“. Vyjadrila sa, že je to pre ňu dôležitá zručnosť, pretože si pamätala, že sa často cítila smutná, keď sa neodvážila ochutnať nejaké nové jedlo, o ktorom sa iní vyjadrili, že bolo chutné.

Sebadôvera

Linda si spomenula na zopár prípadov, kedy mala dosť odvahy, aby ochutnala niečo nové a potom zistila, že to bolo aj chutné.

Podporovatelia a pomocník z rozprávky

Za svojich podporovateľov si Linda vybrala svojich rodičov, brata a sestričku u detskej lekárky. Postavičku pomocníka si zvolila Sniffa z príbehu Moomin valley. Sniff má rád maškrty a je neustále hladný. Doma jej mamička pripravila rôzne jedlá s figúrkami z Moomin valley. Linda dostala tanier, pohár a lyžicu s obrázkami Sniffa.

Praktická časť – tréning

Linda nadšene rozprávala hosťom, ktorí navštívili ich dom, o svojej novej zručnosti. Taktiež hrdo demonštrovala, ako trénuje. Ochutnávala rôzne nové príchute, ktoré boli servírované. Dokonca požiadala rodičov, aby nakúpili v obchode potraviny, ktoré doteraz neochutnala, ako napríklad nové príchute jogurtov alebo nové ovocie.

Pripomínanie 

Aby rodičia Linde umožnili udržať si novú zručnosť, dohodli sa, že keď sa povie heslo „mňam mňam zručnosť“, bude to pre Lindu pripomienka. Linda bola veľmi motivovaná osvojiť si novú zručnosť a preukazovala odvahu pri ochutnávaní nových chutí.

Linda počas svojej cesty nemala veľké prekážky a heslo fungovalo dobre, keď sa obávala ochutnať nové jedlo. Sladké chute ochutnávala ochotnejšie. S kyslými príchuťami potrebovala viac povzbudenia. Počas doby tréningu, Linda ochutnala asi tucet nových príchutí. Hruškový jogurt, mandarínky, špenátovú polievku. Niektoré jedlá si dokonca zamilovala. Olivy, modrý syr a kapusta ostali medzi neobľúbenými, ale dokonca aj tieto Linda počas svojho tréningového obdobia niekoľkokrát ochutnala.

Oslava

Osvojovanie si novej zručnosti išlo hladko a za mesiac rodina oslavovala Lindin úspech. Zorganizovali pochúťkovú párty. Počas oslavy, Linda servírovala účastníkom (svojím podporovateľom počas tréningu) rôzne dobroty, z ktorých niektoré boli nové. Ako darček dostal každý z účastníkov obrázok od Lindy so svojou obľúbenou maškrtou.

Lindini bratia, ktorí ju podporovali, sa tiež naučili ochutnať nové a neznáme jedlá, pretože Linda ich podporovala v tom, aby to vyskúšali. Keď sa ochutnávali olivy, Linda dokonca presvedčila mamičku, aby ich tiež ochutnala. Keď ich takto spoločne ochutnali, veľa sa nasmiali nad vlastnými grimasami, ktoré sa im na tvárach ocitli.

Po tom, ako sa Linda naučila „mňam mňam zručnosť“, chcela sa učiť ďalšiu. Už v tom čase mala jasno, že ďalšia oslavná párty bude o princeznách…

Zdroj: aplikácia pre tabelty a smarfóny KIDS´ SKILLS (Ben Furman) www.kidsskills.org
Preklad: Martina Magic