Ako najväčšiu výzvu tejto doby vnímam schopnosť ľudí vymeniť „CHCEM VIAC“ za „CHCEM MENEJ“.

Doplň si za tieto slová to svoje, po čom túžiš a potom sa zamysli, nakoľko by ťa v skutočnosti menšia miera potešila viac.

Príliš často dnes počúvam smutné povzdychnutie, že dnešná doba je zlá, konzumná, vytratilo sa čaro … (doplň). Doba nemá žiadnu ambíciu. Ľudia tvoria dobu, jej prívlastky, aktivity a typické črty. Ja tvorím tento čas na našej planéte, rovnako ako ty. Tvoríš ho vedome?

Vieš, čo máme všetci spoločné? Každý z nás sa občas dostane do stresu. A tento stav väčšinou vyvoláva to, že máme niečoho veľmi veľa. Veľa práce, povinností, záľub, aktivít, neporiadku. Žijeme v časoch, kedy môžeme mať pocit, že sme zahltení. Často sú to práve informácie zo sveta vôkol nás, ktoré v nás spustia stresové hormóny. Niet sa čomu čudovať, aj výskumy sú na našej strane:

V dnešnom svete počas dvoch týždňov dostaneme k dispozícii toľko informácií, koľko naši predkovia spracovávali pred sto rokmi celý život.

Ako si máš v dnešnej dobe udržať triezvy pohľad, keď si unavený a častokrát namiesto cesty vpred radšej bezcieľne blúdiš? Ako spoznať, že menej by mohlo byť viac?

Môj tip znie: ak ti to odoberá energiu, nedávaj tomu svoju pozornosť. Rob to menej často. Všetci sme na tom vo svojej podstate rovnako. Všetci máme možnosť voľby. Ak ti niečo stojí v ceste za šťastím a spokojnosťou, zbav sa toho. Začni chcieť menej a objavíš priestor pre viac… Viac času, viac poriadku, viac pokoja, viac ľahkosti. A o to predsa ide, či?

Chcieť menej je nová definícia úspechu.

Mňa osobne dusí zahltenie informáciami. Idem sa z toho priam zblázniť. Na polici mi stoja štyri knihy, ktoré túžim prečítať. V počítači mám zložku, kam si ukladám inšpirácie, ktoré si „niekedy“ prečítam a spracujem. Facebook fanpage ma „núti“ pridávať príspevky niekoľkokrát do týždňa, inak moje statusy nebude zobrazovať. V telefóne mám stovky fotografií, ktoré chcem stiahnuť do počítača a nechať vytlačiť. V hlave viacero projektov, ktoré túžim zrealizovať. A deň má „len“ 24 hodín…

Hovorí sa, že keď uvoľníme priestor v jednej oblasti života, bude sa ľahšie dýchať aj v tých ostatných. A tak si vedome vyberám, že do svojho života budem púšťať už len obmedzené množstvo informácií, ktoré budem schopná spracovať vtedy, keď si ma nájdu. Vydaj sa aj ty  cielene na cestu preč od všetkého, čo ti berie energiu. Nielen v tomto predvianočnom čase.

Prajem ti VIAC lásky.

Martina Magic