nadčasový time managementAlica je aktívna žena. Keď sa nevenuje svojmu podnikaniu, trávi čas s rodinou, stará sa o seba, zveľaďuje byt a občas aj napečie. Jej zoznam úloh na deň má minimálne 20 položiek. Napĺňa ju to hrdosťou, že je zaneprázdnená. Menej šťastná je z toho, keď jej neustále vyzváňa mobil a v podstate žiadnu úlohu nedokončí celú.

Než sme sa s Alicou stali priateľkami, pozorovala som jej život z väčšej vzdialenosti. Zvykli sme sa stretnúť na rovnakých miestach, začali sme sa zdraviť, neskôr rozprávať. Zistila som, že máme deti v rovnakom veku a podobný životný štýl. Alica sa mi vždy javila ako v behu. Neustále sa za niečím naháňala a z jej slov som vnímala:

Nemám čas! Nestíham!

Túto odpoveď dostávam v dnešnej dobe v 99,9 percentách prípadov, keď sa ľudí pýtam, ako sa majú. Je to pasca, do ktorej môže ktokoľvek z nás  spadnúť. Poznáš nasledovné myšlienky a lietajú aj v Tvojej mysli?

1. Musím všetko stihnúť.

Nie, nemusíš. Ani dokončiť to všetko nemusíš. Je oveľa produktívnejšie prestať s danou činnosťou aj po tom, ako ju začneš, keď ju vyhodnotíš ako zbytočnú. Ktorú úlohu zo zoznamu  teda vynechať? V tom Ti pomôže krátke cvičenie „Audit úloh a času“.

2. Chcem mať prázdny zoznam úloh.

Ak si akčná žena, mysľou nastavená na rast a zlepšovanie sa, rozlúč sa s predstavou, že budeš mať „hotovo“. Cieľová destinácia je posledný deň nášho života. To je koniec. A do toho momentu je aj zoznam úloh súčasťou našej cesty. Na tréningu „Nadčasový time management na mieru“ učím účastníkov ako a kvôli čomu je skvelé mať na deň vybratú len jednu jedinú úlohu. Znie Ti to ako sci-fi? Dá sa to, je to iba o nastavení našej mysle a pozornosti.

3. Nemám na nič čas.

Keď si túto vetu neustále opakuješ, po čase tomu uveríš. Náš mozog nedokáže rozlíšiť medzi realitou a fantáziou. Ak si nedáš tú námahu zastaviť sa a otestovať iný spôsob fungovania, je to istá forma lenivosti. Ľudia majú pohodlnosť zrejme v génoch. Radšej budú naháňať svoj chvost a sťažovať sa, koľko toho majú na práci. Pretože to poznajú, to je ich zóna komfortu. Ktovie, čo ich čaká, keď sa zastavia a prehodnotia svoje úlohy?!

Poznáš vyššie uvedené tvrdenia? Nachádzaš sa v nich? Tak sa zastav a venuj si 5 minút času a odpovedz si (najlepšie staré dobré pero a papier):

Kým by si bola, bez myšlienky „Nemám čas, nestíham“?

Kvôli čomu stojí za to opustiť takúto stresovú situáciu?

Akú najdôležitejšiu vec potrebuješ zmeniť vo svojom time managemente?

Napíš mi Tvoje odpovede na mm@martinamagic.sk. Odpovedám na každý e-mail. Keď potrebuješ objaviť viac spôsobov ako skrotiť svoj čas a úlohy, stiahni si jednoduché cvičenie „Audit úloh a času“. Zapíšeš sa tak do mojej databázy a dostaneš prístup k hodnotnému obsahu, ktorý nezdieľam nikde inde.

A nezabudni: spomaľ, aby si mohla zrýchliť! 🙂

nemám čas

P.S.: A čo Alica? Nedá si povedať a odmieta sa zastaviť. Nebuď ako Alica, sleduj vedome, čo Ti život prináša. Niekedy je to mierne poklepanie po ramene vo forme stuhnutého svalu. Inokedy sa staneš svedkom konverzácie o skvelej stratégii, ktorú niekto využíva pri plánovaní dňa. To nie sú náhody, to nám život dáva šancu na zmenu, ktorú potrebujeme.