Každý rok, o tomto čase, niektorí ľudia pociťujú paniku. Prichádza čas, kedy si mnohé z nás dávajú novoročné predsavzatia. Sú nápomocné? Držíte sa ich aj počas v roka? Malo by vám na nich vôbec záležať?

Ja osobne hlasujem za ciele. Chcem poznať nielen smer ale aj cieľovú stanicu. Čo sa však často stáva, že ideme, makáme, dávame si ciele, ladíme vízie. A neobzeráme sa.

Zatiaľ čo mnohé zaradia rýchlosť a vrhnú sa na čerstvé novoročné predsavzatie, podcenia tým silu učenia sa na minulosti. Nechápte ma zle – ako kouč pracujem s klientami prevažne na želanom obraze budúcnosti. Krabicu s nápisom minulosť otvárame iba vtedy, ak chceme čerpať silu a úspech z predošlých udalostí. Toto je však niečo iné. 

Väčšinou zhodnotíme, že máme za sebou krásny a náročný rok zároveň. Mám pre vás spôsob, ako efektívne využiť poznatky z udalostí minulého roka. Toto poznanie vás veľmi obohatí. Trik je v tom, ako odhaliť a vyhodnotiť to cenné, čo sme sa v uplynulom roku naučili.

Než sa vrhnete na novoročné predsavzatie, dajte si písomku.

Nebojte sa, nenútim vás vrátiť sa do školy, nik vaše reflektovanie na uplynulý rok nebude hodnotiť. Veď vy aj tak viete, že toho najväčšieho kritika máme samé v sebe… Väčšina z nás pod náporom udalostí má zo seba pocit, že sme toho nespravili dosť, že to nebolo dosť dobré, dosť rýchle a tak sa rútime k dverám nového roku cítiac sa nedostatočné alebo dokonca porazené. Hovoríme si “budúci rok to bude iné“. Ale bude? Ako spoznáte rozdiel, keď sa neobzriete a nezhodnotíte?

Ako sa dopracovať, pod návalom emócií, schôdzok, povinností, radostí a starostí, ktoré tento rok priniesol, ako z nich vytriediť iba zážitky, na ktorých záleží?

Sú to tri otázky, ktoré keď si položíte a zodpoviete, získate jasno. Budete mať základňu, na ktorej môžete stavať nasledujúci rok. Budete vedieť, na čo sa sústrediť. A tiež získate pocit, že ste tento rok odviedli kusisko práce.

Čo k tomu potrebujete? Čas (cca 10 minút), pero a papier (!), váš kalendár (v telefóne alebo zápisníku).

Prečo si to máte písať? Pretože iba ak si to zapíšete, tak dostanete z tohto cvičenia maximum. Vy samé zrejme cítite, že vypovedané a napísané slovo má rozdielnu váhu. Ak sa obávate, či ešte písať ručne dokážete, toto je ten čas, kedy sa o tom môžete presvedčiť. Je to čarovné, verte mi, nič také ako bezduché ťukanie do telefónu. 😊

Nasledovné otázky sú zámerne štylizované ako veľmi široké a otvorené, aby vás nemanipulovali ísť žiadnym konkrétnym smerom, pretože verím, že ku každej z vás budú prehovárať špecifickým štýlom. Iba pripomínam, (tak ako klientom počas koučovania), neexistuje žiadna nesprávna odpoveď. Vy ste expertkou na svoj život. Iba vy viete.

Aby som vám to uľahčila, pripravila som pre vás aj toto úžasné PDF, môžete si ho stiahnuť tu >>>PDF<<<

Tak poďme do práce!

1. Čo sa mi tento rok podarilo?

Cieľom tohto cvičenia je zastaviť sa a všimnúť si, čo sa nám podarilo. Osláviť to. Nenechať bez povšimnutia. Pretože keď si nevšimnete, že ste uspeli, keď to beriete ako samozrejmosť, nevedomky tak vysielate svojej mysli signál, že vám na tom nezáleží. A to predsa nechceme. Nám záleží na tom, čo sa nám darí, chceme toho mať viac. Tak sa na to vedome sústreďme.

Pri odpovedaní sa nemusíte obmedzovať iba na jednu vec alebo oblasť. Čím viac, tým lepšie a choďte aj do detailov.

2. Čo sa mi tento rok nepodarilo? Aké ponaučenie si z toho beriem?

Je skvelé, že s odstupom času sa na negatívne veci dokážeme pozrieť s patričným odstupom, neprekáža nám tam naše ego a tak vieme zhodnotiť, čo nás daná udalosť mala naučiť. Pýtajme sa, čo sa nevydarilo a ako to vieme nabudúce vylepšiť. Ako to, čo sa nám stalo vieme využiť pre náš osobnostný rast a stať sa lepšou a múdrejšou.

3. Aké obmedzujúce presvedčenie opúšťam?

Obmedzujúce presvedčenie odhalíte podľa toho, že vyzerá ako stále sa vracajúca myšlienka, ktorá nám bráni dosiahnuť to, po čom túžime. Opakujeme si ju tak často, že náš mozog jej uverí a berie ju ako fakt. Som príliš stará, nie som dosť dobrá, nikdy sa mi nepodarí dosiahnuť ideálnu váhu, neviem sa naučiť poriadne po anglicky, nedokážem ušetriť žiadne peniaze, vždy sa na Vianoce prejem, atď.

Tieto nefunkčné vzorce chcete poslať preč. (Ako? Aj to budeme preberať na workshope „Vytvor svoje najlepšie ja“) A preto začnite hneď teraz. Spomeňte si, čo je tým vaším obmedzujúcim presvedčením a nechajte to napospas tomuto roku. Rozlúčte sa s touto myšlienkou tak, ako dáte zbohom tomuto roku. Rozhodnite sa, že jej už viac nebudete venovať energiu.

Ja som mala až do tohto roku nefunkčné a zbytočné presvedčenie, že nedokážem schudnúť na moju vysnívanú váhu. Toto presvedčenie sa mi podarilo odložiť a tento rok som si dokonca dokázala, že schudnúť viem. Jupí! 😊

Tak čo, idete do výzvy?

Gratulujem vám! Ak ste dočítali až sem a beriete pero do ruky, vyplatí sa vám to. Oslávte to, čo sa tento rok podarilo a nájdite užitočnosť v tom, čo tento rok nevyšlo úplne podľa vašich predstáv. Vždy máme možnosť reparátu. Kľúčom k úspechu je byť k sebe láskavá a neubíjať sa za neúspech. Majte sa rady a šírte lásku a láskavosť nielen počas Vianoc.

Srdečne vás pozdravujem.